8
1
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש   |   התנדבות-קהילה   |   חוק ומשפט   |   רפואה משלימה   |   תזונה נכונה   |   מבט אחר - נכויות ומוגבלויות    | חיפוש
1
1
מערכת, 22/11/2020, צילום: באדיבות הטכניון

שופטת למנורה: ברגע האמת אתם שוקת שבורה


עוה"ד חיים קליר, 08/11/2020, צילום: באדיבות עו"ד חיים קליר
 


 
מיכל ויצמן חלתה לפני שבע שנים בסרטן השד. מאז עברה והיא עדיין עוברת אינספור טיפולים רפואיים קשים מנשוא. ביניהם ניתוחי כריתה ושחזור של השד. מעבר לסבל הפיזי והנפשי, מיכל נאלצת להתמודד עם הנטל הכלכלי שנפל על משפחתה בת שש הנפשות כתוצאה מאובדן היכולת לעבוד ועלות הטיפולים שאינם כלולים בסל הבריאות.

שנים רבות קודם לגילוי המחלה פנה סוכן של חברת הביטוח מנורה אל מיכל ובעלה. אם תיפלו חס וחלילה למשכב, התריע בפניהם, המדינה לא תהיה שם בשבילכם. רק חברת מנורה אם תרכשו אצלי את הביטוח שלה.

מיכל ובעלה השתכנעו ורכשו מהסוכן עבור כל בני משפחתם את ביטוח הבריאות היקר ביותר של מנורה הנושא את השם המבטיח "אופק רחב". מאז מידי חודש בחודשו, משך שנים, הקפידו מיכל ובעלה לשלם את פרמיות הביטוח. אולם כשנפל עליהם אסון הסרטן הם גילו כי אין למנורה כל כוונה לקיים את חלקה בחוזה הביטוח. חולת הסרטן נאלצה לפנות לבית משפט השלום בבאר שבע. תביעתה הונחה על שולחנה של השופטת אורית ליפשיץ.

למה אתם לא משלמים למבוטחת שלכם, שאלה השופטת את נציג מנורה. "כי מדובר בניסיון לזכות בתגמולי ביטוח שלא כדין תוך עשיית עושר ולא במשפט", כך בלשונו הטיח נציג מנורה בחולת הסרטן. השופטת ליפשיץ עיינה בפוליסת הביטוח והבחינה מיד כי היא חלה על כל "כריתה כירורגית".

האם אתם כופרים בכך שהמבוטחת חלתה בסרטן ועברה כריתה כירורגית של השד, הקשתה השופטת. אי אפשר להתכחש לעובדה שהמבוטחת עברה כריתה כירורגית, הודה נציג מנורה, אולם הכריתה בוצעה בישראל ו"הפוליסה אינה כוללת כיסוי לניתוחים המבוצעים בארץ". זאת טען נציג מנורה למרות שבפוליסה כתוב במפורש שהיא כוללת ניתוחים "בארץ ובחו"ל". יחד עם זאת, ייאמר לזכותו כי משהבחין בחושיו המחודדים כי אין סיכוי שהטענה תעבור את רף הסלחנות של השופטת ליפשיץ הוא הודיע לה כי הוא יורד ממנה.

כעת ניסה נציג מנורה את מזלו בטענה שהפוליסה אמנם חלה על כריתה כירורגית גם בארץ אבל רק על כריתה של ששה איברים שהשד אינו נמנה עליהם. נציג מנורה הפנה את השופטת אל פסקה בפוליסה בה נרשם כי היא חלה על "כריתה כירורגית או הוצאה מגוף המבוטח של ריאה, לב, כליה, לבלב, כבד, מעי וכל שילוב שביניהם".

השופטת ליפשיץ קראה שוב ושוב את הפוליסה. לבסוף, למרות לשונה "המעורפלת ומתוחכמת, לא פעם מסורבלת", הגיעה למסקנה שגם בטענה זו אין ממש. מבחינה תחבירית, הסבירה השופטת לנציג מנורה, המלה "או" מהווה תחליף לנקודה. לכן המונח "כריתה כירורגית" עומד בפני עצמו ואין לצמצם אותו רק לכריתת ששת האיברים הנקובים בשמם.

השופטת גם גילתה כי בסעיף אחר המוקדש לחריגים הכלליים של הפוליסה מופיע חריג של השתלות למטרות יופי. אולם מיד בהמשך רשום כי חריג זה אינו חל על "ניתוח שיקום שד לאחר כריתת שד". מכאן הסיקה השופטת את המסקנה הבלתי נמנעת כי "ניתוח שיקום שד לאחר כריתת שד" הינו חריג לחריג ולכן מכוסה בפוליסה.

השופטת הוסיפה כי גם על פי דוקטרינת הציפיות הסבירה של המבוטח, יש כיסוי לניתוחים שחולת הסרטן עברה. "אין זה סביר בעיני כי אישה בשנות הארבעים לחייה תתקשר בכיסוי ביטוחי נרחב שכזה, המכסה השתלות וטיפולים רפואיים מורכבים בארץ ובחו"ל וכל זאת מבלי להסתמך ולהניח כי היה ותזדקק לכריתת והשתלת שד תהיה היא מבוטחת בכך".

השופטת דחתה אם כן את הגנת מנורה וקבעה כי על פי "ניתוח מילולי פשוט הנצמד לכללי הדקדוק הקיימים בשפה העברית כריתת האיבר שד בהחלט נכנסת תחת ההגדרה של פעולה כירורגית, פעולה המצויה בפוליסה ומעוגנת בה".

בסוף פסק דינה ביקשה השופטת אורית ליפשיץ להדגיש את מורת רוחה "מתופעה לפיה לקוח המתקשר עם חברת ביטוח, שם בה את אמונו ומיטב כספו ומתייחס אליה כאל מבצרו בימים קשים, מוצא את עצמו בפני שוקת שבורה בעת שהוא נזקק לשירותיה. המבוטח לא אמור לצפות כי ביום מן הימים עת יזדקק הוא באמת ובתמים לחברת הביטוח, היא תפנה לו עורף והוא ייאלץ להגיע לערכאות השיפוטיות ולהתווכח על פרשנות של סעיפים ארוכים ומסורבלים, הניתנים להבנה במספר דרכים, בין כתלי בית המשפט. חברת הביטוח, כשמה כן היא, אמורה לספק ללקוח ביטחון בזמנים קשים. כמה פרדוקסלי הוא שלא פעם ולא פעמיים ההפך הוא הנכון. רשת הביטחון הינה רק לכאורה והמבוטח, דווקא בעת בה הוא הכי זקוק לחברת הביטוח, מוצא עצמו ברגע האמת מול שוקת שבורה".

אכן דברים כדורבנות. אולם כאשר חולת הסרטן ביקשה מהשופטת כי תפסוק לה פיצויים על עוגמת נפש בגלל התנהלות מנורה כלפיה השופטת דחתה את בקשתה. השופטת לא כפרה בכך שחולת הסרטן עברה ייסורי נפש כתוצאה מעינויי הדין שמנורה העבירה אותה בזמנים הקשים ביותר שלה. למרות זאת היא דחתה את בקשתה: "את תביעת המבוטחת לתשלום פיצוי בגין עגמת נפש אני דוחה היות ואין המדובר בתביעה נזיקית אלא בתביעה מכוח פוליסה, ורכיב זה אינו כלול בפוליסה".

אלא שעם כל הכבוד, נימוק זה אינו נכון. התביעה נגד מנורה אכן אינה תביעה נזיקית. היא תביעה חוזית. אולם גם בתביעה חוזית יש לבית המשפט סמכות לפסוק פיצויים על עוגמת נפש. זאת קובע מפורשות סעיף 13 לחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה) החל לפי פסיקת בית המשפט העליון גם על חוזי ביטוח: "גרמה הפרת החוזה נזק שאינו נזק ממון, רשאי בית המשפט לפסוק פיצויים בעד נזק זה בשיעור שייראה לו בנסיבות העניין".

התוצאה הזו לפיה חברת ביטוח ממלאת את סאת הייסורים של חולת סרטן מבלי לשלם על כך שום מחיר היא בלתי נתפסת. צריך לשים לה קץ. לא יעזרו מילות תוכחה, לא יעזרו תחנונים. רק פיצויים על עוגמת נפש בסכום שיכאב לכיסה של חברת הביטוח כפי שהיא מכאיבה לנפשו של המבוטח.

הערה: חברת הביטוח הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע על פסק הדין אולם בהסכמת הצדדים הערעור נדחה
.
 
נכתב על ידי עו"ד חיים קליר. משרד עורכי הדין חיים קליר ושות' נוסד בשנת 1983, ועוסק ביצוג מבוטחים ונפגעיםלאתר המשרד: www.kalir.co.il.

 
1
  בהרצה גרסת beta מס' גולשים 0941  
 
  כותרות היום - מבזקים 24/7
1
 
1
דוברות מד״א: בשעה 13:54 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירדן על רכב שהדרדר לשוליים בכביש עוקף בריה סמוך לחצור הגלילית. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לביה"ח זיו גבר בן 25 במצב בינוני עם חבלות בפלג גופו העליון. נדב

משרד הבריאות: חברת לאביטון בע"מ מבקשת לעדכן את הציבור כי בעקבות בדיקה שנערכה ע"י שירות המזון לשכת הבריאות מחוז ב"ש נמצא חיידק סלמונלה במוצרים הבאים: בעלי תאריך תפוגה 19/08/2021 בלבד! 1. צנצנת טחינה ארציאלי - טחינה גולמית משומשום מלא 350 גרם בעל תאריך תפוגה 19/08/2021 ברקוד: 7290018251096 2. צנצנת טחינה ארציאלי - טחינה גולמית משומשום מלא 200 גרם בעל תאריך תפוגה 19/08/2021 ברקוד: 7290018251072 3. צנצנת טחינה ארציאלי - טחינה גולמית משומשום מלא 700 גרם בעל תאריך תפוגה 19/08/2021 ברקוד: 7290018251010 4. דלי טחינה ארציאלי – 5 ק"ג בעל תאריך תפוגה 19/08/2021 5. דלי טחינה ארציאלי – 18 ק"ג בעל תאריך תפוגה 19/08/2021 צרכנים שיש ברשותם את המוצר מתבקשים שלא לצרוך אותו ומוזמנים להתקשר אל משרדי החברה בטלפון 08-6674740 לקבלת מוצר חלופי. במקביל תבצע החברה איסוף של המוצר מהמדפים בתיאום עם שרות המזון משרד הבריאות. באנשים בריאים, חיידק הסלמונלה עלול לגרום למחלה המתבטאת בחום, שלשול (לעיתים דמי), בחילה, הקאות וכאבי בטן. במקרים נדירים, יכולים להיגרם סיבוכים. באוכלוסיות רגישות כגון, ילדים צעירים, בעלי מערכת חיסון מוחלשת וקשישים, החיידק עלול לגרום למחלה קשה ולעיתים אף למוות

שערי צדק: למרכז הרפואי שערי צדק הובאה פעוטה בת 7 חודשים ללא דופק לאחר החייאה שעברה בשטח ולאחר שסבלה מחום גבוה מספר ימים. מאמצי ההחייאה נמשכו בשערי צדק, אך לצערנו נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותה. אנו משתתפים בצערה הרב של המשפחה

מנכ"ל משרד הבריאות: פרופסור לוי על הסגר בחג החנוכה: עלייה מדאיגה בתחלואה עשויה להביא לסגר שלישי בחג החנוכה.


 
 
  מערכת החדשות:  077-330-8993
   
 
 
פרסום באינדקס ובאתר החדשות 
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת ויצא י"ב כסלו התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח
     


עורכי דין
ביטוח לאומי
 

עורכי דין
דיני נזיקין
     


עורכי דין
רשלנות רפואית
 

פודיאטרים
     


פיזיותרפיה
 

פיזיותרפיה התפתחותית
     


פילאטיס
 

פלדנקרייז
     


פסיכוגריאטריה
 

פסיכולוגיה התפתחותית
     


פסיכולוגיה שיקומית
 

פסיכותרפיה
     


פרחי באך
 

ציוד ואביזרים
     


קינסיולוגיה
 

קלינאי תקשורת
     


רולפינג
 

רכב חשמלי
     


רכיבה טיפולית
 

רפואה סינית
     


רפלקסולוגיה
 

שיאצו
     


שיטת אלבאום
 

שיטת אלכסנדר
     


שיטת פאולה
 

שיקום נכים
     


שירותי
סיעוד
 

תזונה ודיאטות טבעיות
     


תרפיה במוסיקה
  רישום לאינדקס
     

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                       
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
    fax-to-mail: 153-54-7126459   דוא"ל: h.news.ltd@gmail.com   כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע       מערכת החדשות: 077-330-899-3

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "חדשות הבריאות" (באמצעות "חדשות הבריאות בע"מ") נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: חדשות הבריאות בע"מ 516274107
לייבסיטי - בניית אתרים